Користувацький вхід

М.Гоголь "Тарас Бульба". Урок розвитку зв'язного мовлення

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.



М.Гоголь "Тарас Бульба"
Урок розвитку зв'язного мовлення

Мета: охарактеризувати образ жінки – козачки за повістю М.Гоголя «Тарас Бульба»; розвивати вміння аналізувати та порівнювати художні твори різних видів мистецтва; розвивати зв’язне усне та писемне мовлення учнів; виховувати повагу і любов до жінки – матері.

Обладнання: репродукція картини Рафаеля «Сикстинська мадонна», О.Сластьона «Проводи на Січ», повість «Тарас Бульба»

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення

Страшнішого горя нема,
ніж те, коли старість мати
в домівці стрічає сама.

В. Симоненко

Хід уроку

1. Оргмомент.
2. Актуалізація знань.
- Який твір ми з вами вивчили?
- Назвіть головних героїв повісті.
- Про кого з них ми ще не вели мову?

Вчитель: Мати – одне із найсвятіших слів на землі. Це слово кожен з нас промовляє в радості і горі. Мати – це жінка, берегиня, богиня, продовжувач роду людського. Вона наче зіткана із сонячних променів.
В усі часи її образ оспівували і оспівують митці.
Отже, наш урок присвячується жінці – матері, українській берегині.

3. Робота над темою уроку.
• Презентація теми, мети уроку.
• Перевірка випереджувального завдання.
- Які вислови про жінку, матір ви знайшли?
- Як розумієте їхній зміст?
- Які з них можна використати на нашому уроці.

• Аналіз образу Бульбихи.
- В яких розділах повісті ми зустрічаємося з образом матері?
- Що ми дізнаємося про неї?
- Чи має вона ім’я?
- Які цитати з твору підтверджують її безправне становище?
- В чому трагедія цієї жінки?
- Як автор повісті ставиться до жінки – козачки?

• Робота в групах
1 група. Ставлення Остапа до матері.
2 група. Ставлення Андрія до матері.
3 група. Ставлення Тараса до жінки.

• Обговорення результатів роботи в групах.
• Бесіда.
- Як мати ставиться до синів?
- Чи рада їхньому поверненню із бурси?
- Як реагує на звістку чоловіка, про їхню поїздку на Січ?
- Чи однаковими були почуття матері до синів?
- Чому мати по – особливому ставиться до Андрія?
- Чи мала в своєму житті якісь жіночі радощі Бульбиха?
- А чи могла вона їх мати?

Вчитель. На початку уроку ми говорили, що до образу жінки звертаються митці в різні періоди розвитку людства. Не виключенням є і козацька доба. Спробуємо з Вами проаналізувати два різних твори мистецтва. Один доби Відродження, інший – сучасності.
• Робота з репродукціями картин Рафаеля і О.Сластьона.
- Хто автор даної картини?
- Що Вам про нього відомо?
- Опишіть зміст полотна.
- Що означає слово «мадонна»?
(Мадонна – жінка божої краси з виразом лагідним і цнотливим)
- Розглянемо картину О.Сластьона «Проводи на Січ».
- З якими рядками повісті М. Гоголя співзвучна дана картина?
- Зачитайте епізод повісті, який може проілюструвати зміст цієї картини?
- Які художні засоби можна використати для опису жінок? Приведіть приклади.
- Що об’єднує ці дві картини?

• Самостійна робота над написанням міні – твору на тему: «Чи можна українську жінку – козачку назвати мадонною?»
• Опрацюй пам’ятку!
Зверни увагу!
1. Продумай основну думку твору і намагайся усе підпорядкувати її розкриттю.
2. Намагайся оригінально почати роботу, звертай увагу на те, щоб вступ був пов’язаний з темою.
3. Дотримуйся послідовності у викладі матеріалу в основній частині твору.
4. Не забувай свої думки аргументувати та наводити приклади.
5. Дотримуйся пропорційності частин твору і стеж за зв’язком між ними.
6. Роби власні висновки, узагальнення.

• Аналіз написаних міні – творів.

4. Підбиття підсумків уроку.
Прочитайте епіграф нашого уроку.
Страшнішого горя нема,
ніж те, коли старість мати
в домівці стрічає сама.
В. Симоненко
- Як ви їх розумієте?
- Яким чином вони торкнулися змісту нашого уроку?

Отже, ці слова як найтісніше переплітаються з темою нашого уроку. Ми переконалися, що трагедія нашої героїчної, величної душею козачки в тому, що проводжаючи синів у далеку дорогу залишається бути самотньою. Вона як «сива горлиця», як мадонна прагне їх оберігати. Вона розуміє, що її місія полягає в тому, щоб бути берегинею свого роду.

5. Домашнє завдання.
. Знайти в тексті повісті картини пейзажу, намалювати ілюстрацію до твору.

Автор: 

В.М.Кошова, вчитель світової літератури Решетилівської гімназіїі імені І.Л.Олійника, Полтавська обл.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі